”Bursa
Yamaç Paraşütü » Yamaç Paraşütü Nasıl Uçar?
SIDEBAR

Yamaç Paraşütü Nasıl Uçar?

0 comments
Ağu 23 2017

Yamaç Paraşütü Nasıl Uçar

Yapısı, tasarımı ve hafifliği sayesinde kolayca kuşlar gibi uçmayı sağlayan yamaç paraşütünün nasıl uçabildiğini kısaca anlaşılır şekilde anlatmaya çalışacağız. Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi “Uçmanın kolay adıdır Yamaç Paraşütü” Yamaç paraşütünün ekipmanlarını kısaca tanıtarak başlayalım.

Çok hafif hava aracı sınıfına giren yamaç paraşütü her hangi bir dış etkene ihtiyaç duymaz.  Uçma yetisi, alt ve üst yüzeylerinden akan havayla kanat arasındaki hız farkı sebebiyle kanadın yapısal tasarımı sayesinde oluşan basınç farkına bağlıdır. Yamaç Paraşütü Aerofoil kesiti yapısı sayesinde içerisinde ki hava kanalları sayesinde başınç merkezi eşit olarak dağılır.  Aerofoil’lerin ortak özelliği yuvarlanmış bir hücum kenarı, sivri bir firar kenarı ve asimetrik kavislerdir.

Yamaç Paraşütü Ekipmanları kısaca şunlardır;

Kanat (Kubbe), Harnes (Kuşam Ekipmanları), Yedek Paraşüt, Kask, Telsiz, Bileklikli Bot, Eldiven başlıca olması gereken malzemelerdir. Diğer ekipmanlar ise Kokpit, GPS, Rüzgar Ölçer, Varyometre gibi ekstra ekipmanlarda kullanılabilinir.

Kanat (Kubbe);

Yamaç paraşütü kanatları naylon , polyester türü kumaşlardan üretilirler. 

Çok ince sentetik iplerden ripstop dokuma tekniğiyle dokunan bu kumaşlar daha sonra ısı ve basınç altında işlenerek, hava geçirmezlik, esnemezlik ve dayanıklık sağlayan özel kimyasal  silikonlarla kaplanırlar.  Hücum kenarında mylar plakalar veya karbon çubuklar bulunur.

Resimde de görüldüğü gibi kanat üzerindeki yapıısı iplerin ve kanada olan dağılımı belirtilmiştir.

Peki bu kadar karmaşık bir yapı nasıl uçar ?

Aerodinamik konusunu içeren bu konuyu daha detaylı şekilde anlatmaya çalışalım.

Aerodinamik

Akışkanlar içine hareket eden katı kütlelerin havayla etkileşimlerini inceleyen bilim dalıdır. Bize uçuşun temel prensiplerini verir ve havacılık temelini teşkil eder. Teorik bilgisi iyi olan pilotlar uçuşta karşılaştıkları problemleri daha bilinçli olarak çözerler.

Yamaç paraşütü rüzgar yardımıyla tamamen şişirildiğinde kanat şeklini alır ve bu yapısı, diğer hava araçlarında olduğu gibi kaldırma gücü oluşturur. Kanat uçuşunu ileri ve aşağı doğru sürdürürken üzerinde hava akımları oluşturur. Burada 3 kuvvet etkilidir; birincisi bizi aşağı doğru çeken yer çekimi kuvveti, ikincisi bizi yukarı doğru çeken kaldırma kuvveti, üçüncüsü ise hareket  halindeki kanadın yüzeyinden geçen hava akımına karşı oluşturduğu sürükleme kuvvetidir.

Bu 3 kuvvet bir ara geldiğinde yamaç paraşütü uçma özelliğini kazanmış olur. Bu 3 kuvvete rüzgar ve pilotun etkisi bulunmaktadır.

Sizlere yamaç paraşütünün nasıl uçabildiğini anlatmaya çalıştık. Yamaç Paraşütü eğitimi hakkında daha detaylı bilgi için yamaç paraşütü eğitimlerimize katılabilirsiniz. Bizi

Yamaç Paraşütü Eğitimi

linkinden takip edebilirsiniz.

Submit a Comment

Yamaç Paraşütü

Bursa Yamaç Paraşütü

Uçangiller

Uludağ Yamaç Paraşütü

Zeyniler Yamaç Paraşütü

Yamaç Paraşütü Fiyatları

Gürsu yamaç paraşütü

Yamaç Paraşütü atlayış

Yamaç Paraşütü Eğitimi

ekstrem sporlar

paraşütle atlama

türk hava kurumu yamaç paraşütü

iki kişilik yamaç paraşütü

Uludağ tandem paragliding
bursa paraşütle atlama
ekstrem sporlar
adrelanlin
yamaç paraşüt fiyatları
paraşüt fiyatları
hava sporları