”Bursa
Yamaç Paraşütü » Yamaç Paraşütü Hakkında Yanlış Bilinenler
SIDEBAR

Yamaç Paraşütü Hakkında Yanlış Bilinenler

1 comment
Tem 31 2017

Yamaç Paraşütü sporu Dünya’da ve ülkemiz’de hızla gelişmekte olan sporlar arasında yer almaktadır.  Yamaç paraşütü uçmanın kolay adıdır. Çok hafif hava aracı sınıfına girmektedir. İster deneyimli pilotlar ile iki kişilik uçuşlar yapabilir, isterseniz de eğitimini alıp kendiniz uçabilirsiniz.Yamaç Paraşütü hakkında genelde herkesin doğru bildiği yanlışlar vardır. Bu yanlışlardan bazıları ya da merak ettiğiniz konuları sırasıyla açıklayalım.ismail-zeyniler

 

Ters Rüzgar

“Ters rüzgara kapıldı, ya da ters rüzgardan dolayı kaza yaptı” yorumlarını duymuşsunuzdur. Bu tabir kim yada kimler tarafından türetildi bilmiyoruz fakat böyle bir durum söz konusu değildir. Kısacası kanat üzerindeki yüksek basınç ve alçak basınç farkı ile yatay eksende geçen hava akımı oluşmaktadır. Ters rüzgardan kasıt aslında aerodinamik konusuna göre türbülans olarak adlandırılır.

Yamaç Paraşütü ile nasıl atlanır?

Yamaç Paraşütü yapısı gereği ile yamaçtan ya da bir tepeden koşarak havalanmaktadır. Serbest paraşüt ile uçaktan yada yüksek bir noktadan atlanır. Yamaç Paraşütünde veya yamaç paraşütü pilotlar uzun uçuşlar yapılmaktadır.

Yamaç Paraşütü ile kaç saat havada kalınır?

Yamaç paraşütü her geçen gün üretici firmalar tarafından tasarım, yapısı ve performansları konusunda ilerlemeler sağlamaktadır. Bu sayede daha uzun uçuşlar için deneyimli pilotlar kanatlarda performans aramaktadır. Dünya rekoru uçuşu Brezilya da 563 km olarak yenilenmiştir. Yaklaşık 11.30 saat havada kalarak rekor kırılmıştır. Türkiye de ise rekor 343 km. dir.

Yedek Paraşüt Var mı?

Yedek paraşüt her yamaç paraşütü pilotunun mutlaka bulundurması gereken ekipmanlar arasındadır. Tek kişilik yada iki kişilik uçuş  yapan pilot mutlaka limitlerine göre yedek paraşüt bulundurmaktadırlar.

Bu ipler kopmuyor mu?

Özel üretimleri sayesinde ipler çeşitli testlerden geçmektedir. Bunlar Kevlar, dakron ya da aramidden oluşan iplerdir.  Kalkış sırasında iplerin zarar görmemesi için temiz bir yerden kalkış yapmaya dikkat edilir.

Merak ettiğiniz, sormak istediğiniz her konu için bizimle iletişime geçiniz.

Uçangiller Yamaç Paraşütü

www.ucangiller.com

Submit a Comment

Yamaç Paraşütü

Bursa Yamaç Paraşütü

Uçangiller

Uludağ Yamaç Paraşütü

Zeyniler Yamaç Paraşütü

Yamaç Paraşütü Fiyatları

Gürsu yamaç paraşütü

Yamaç Paraşütü atlayış

Yamaç Paraşütü Eğitimi

ekstrem sporlar

paraşütle atlama

türk hava kurumu yamaç paraşütü

iki kişilik yamaç paraşütü

Uludağ tandem paragliding
bursa paraşütle atlama
ekstrem sporlar
adrelanlin
yamaç paraşüt fiyatları
paraşüt fiyatları
hava sporları